برداشتن خال صورت

شاید شما نیز یک خال بر روی صورت خود دارید که این موضوع شما را اذیت می‌کند چرا که داشتن خال به خصوص خال‌های گوشتی، زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین به شما حق می‌دهیم که به دنبال روش‌ های برداشتن خال صورت باشید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا هم با انواع خال آشنا شوید و هم روش‌ های برداشتن خال صورت را بشناسید. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چرا خال تشکیل می‌شود؟

در ابتدا اجازه دهید درمورد این موضوع صحبت کنیم که چرا خال بر روی پوست انسان تشکیل می‌شود. وقتی سلول‌های رنگدانه یعنی ملانوسیت‌ها به صورت خوشه‌ای در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، توده‌ای به نام خال ایجاد می‌شود. گاهی اوقات خال‌ها کاملاً سطحی و گاهی اوقات گوشتی هستند. لازم به ذکر است که در اغلب مواقع خال‌ها به عنوان توده‌های خوش خیم شناخته می‌شوند. یعنی اصلاً سرطانی نیستند. اما شما باید رنگ و اندازه خال‌ها را بررسی کنید. اگر به مرور زمان شاهد تغییر شکل و اندازه خال‌های بدن خود بودید، باید هر چه زودتر نسبت به برداشتن آن‌ها اقدام کنید.

معرفی انواع خال

به طور کلی خال‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

خال‌های مادرزادی

شاید تا به حال نوزادهایی را دیده‌اید که در بدو تولد نیز یکسری خال بر روی قسمت‌های مختلف بدن خود دارند. اندازه خال‌ها براساس ژنتیک، متفاوت خواهد بود. این خال‌ها ممکن است کاملا سطحی و یا اینکه ممکن است کمی برآمده باشند.

خال‌های اکتسابی

تمامی خال‌هایی که بعد از تولد در بدن انسان ایجاد می‌شوند، خال‌های اکتسابی هستند. این خال‌ها تحت تاثیر شرایط نور خورشید، شرایط تغذیه‌ای و میزان مراقبت از پوست به وجود می‌آیند.

خال‌های اسپیتز

این خال‌ها به رنگ صورتی مایل به قرمز هستند و سطح گنبدی شکل دارند. خال‌های اسپیتز بیشتر در کودکان و بزرگسالان بر روی قسمت‌های مختلف بدن به خصوص سینه رویت می‌شونئ.

خال‌های دیسپلاستیک

این خال‌ها در گروه خال‌های خطرناک شناخته شده‌اند زیرا افرادی که خال‌های دیسپلاستیکی دارند، در معرض ابتلا به ملانوم یعنی خال‌های بدخیم قرار دارند. بنابراین اگر مشاهده کردید که خال‌ها بزرگتر از حد متوسط هستند و شکل یا رنگ غیر متعارف و نامنظم دارند، باید حتماً متخصص مراجعه کنید.

هالو خال

اگر در اطراف خال‌ها یک هاله سفید مشاهده کردید، این نشان می‌دهد که این خال در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های رنگدانه ایجاد شده است. چنین چیزی اصلاً خطرناک نیست و نباید نگران باشید.

کلینیک غزل

معرفی بهترین روش‌ های برداشتن خال

زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید، ابتدا باید وضعیت خال‌ها مورد بررسی قرار گیرد. باید مشخص شود این خال‌ها سطحی است یا برآمدگی دارند. چه تعداد خال در بدن یا صورت شما دیده می‌شود. رنگ خال‌ها چه رنگی هستند. با در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها، بهترین روش برداشتن خال صورت انتخاب خواهد شد. به طور کلی این روش‌ها عبارتند از:

جراحی خالص صورت

افرادی که دارای خال‌های گوشتی بزرگ در چهره خود هستند، حتماً باید جراحی انجام دهند تا امکان برداشتن خال فراهم گردد. در این روش خونریزی رخ می‌دهد و بعد از اتمام کار حتماً باید محل جراحی بخیه شود. بعد از چند روز می‌توانید برای کشیدن بخیه‌ها دوباره به متخصص مراجعه کنید.

برداشتن خال با لیزر

این روش عمدتاً برای خال‌هایی که سطحی هستند و یا خال‌های گوشتی با برآمدگی بسیار کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. خال به صورت ریشه‌ای سوزانده می‌شود و خبری از تیغ جراحی و خونریزی نیست.

برداشتن خال به روش کرایوتراپی

در این روش متخصص با استفاده از نیتروژن مایع، از روش منجمد کردن برای برداشتن خال استفاده می‌کند. بنابراین ابتدا باید محل خال، اندازه و رنگ را بررسی شود تا مشخص شود آیا امکان استفاده از روش ازت مایع برای برداشتن خال وجود دارد یا خیر.

عوارض ناشی از برداشتن خال

قطعاً یکی از موضوعاتی که برای همه متقاضیان برداشتن خال صورت اهمیت دارد این است که چه میزان عارضه بر روی صورت آن‌ها باقی خواهد ماند. میزان عوارض، به روش انتخابی بستگی دارد. اگر جراحی انجام شود، مسلماً خونریزی و کمی التهاب و ورم در محل زخم ایجاد خواهد شد و باید به مدت یک تا دو هفته مراقب باشید تا زخم عفونت نکند. اما در روش لیزر یا روش‌های دیگر، خبری از خونریزی نیست و فقط التهاب و ورم اتفاق می‌افتد. همچنین در حین برداشتن خال اصلاً دردی احساس نمی‌کنید چون متخصص از بی‌حسی استفاده خواهد کرد. بعد از اتمام کار، ممکن است با از بین رفتن اثر بی‌حسی، کمی درد شروع شود. به خصوص اگر روش جراحی برای شما اجرا شده باشد. در این صورت می‌توانید از مسکن تجویز شده توسط متخصص استفاده کنید.

در پایان

با توجه به اینکه برای برداشتن خال صورت به ظرافت بالایی نیاز است تا اثر آن در چهره شما باقی نماند، پس نباید به هر متخصصی مراجعه کنید. اگر ساکن بابل هستید، بهترین انتخاب در پیش روی شما، کلینیک غزل می‌باشد. جهت رزرو وقت با کلینیک تماس بگیرید، با متخصصان صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید نمونه کارها در زمینه برداشتن خال صورت را به شما نشان دهند تا با اطمینان خاطر بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *