برای رفع لک و ضایعات پوستی در اولین قدم متخصص باید متوجه شود که علت بروز لک و ضایعات پوستی چیست. به طور کلی مهم‌ترین عواملی که باعث لکه‌های پوستی می‌شوند شامل آفتاب سوختگی، ایجاد لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن، لکه‌های پوستی قهوه‌ای رنگ به نام ملاسما، لکه‌های به جامانده ناشی از اگزما و یا آکنه، لکه‌های ناشی از لیزر درمانی، لکه‌های پوستی ناشی از ژنتیک، ابتلا به برخی از ویروس‌ها، ابتلا به بیماری‌های پوستی قارچی، مصرف برخی از دارو‌ها، ابتلا به برخی از بیماری‌ها همانند دیابت و حساسیت‌های پوستی هستند.

 از طرف دیگر رنگ این لکه‌ها نیز بر روی روش درمانی تأثیر می‌گذارد. لکه‌های پوستی عمدتاً با رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه، قرمز و حتی سفید رنگ بر روی پوست دیده می‌شود. پس از اینکه لکه‌ها توسط متخصص به صورت ظاهری بررسی شدند اکنون شما باید آزمایش خون و حتی نمونه‌برداری از لکه‌ها را انجام دهید. با بررسی نتایج آزمایشات، راهکار مناسب برای رفع لک و ضایعات پوستی اجرا خواهد شد.

رفع لک و ضایعات پوستی

دلیل بروز لک و ضایعات پوستی چیست؟

اولین مطلب بسیار مهمی که همه افراد باید بدانند بحث عوامل مؤثر در بروز لکه‌ های پوستی است چون آگاهی از این موضوع کمک می‌ کند شما مراقبت بهتری از پوست خود داشته باشید و در نتیجه از بروز لکه‌ های پوستی جلوگیری خواهید کرد. این عوامل عبارتند از:

ابتلا به بیماری‌ های عفونت پوستی

رشد قارچ‌ ها در منافذ پوستی باعث بروز آکنه و جوش‌ های چرکی و در نهایت بروز لکه و ضایعات پوستی خواهد شد. برای مثال اگر شما صورت خود را به خوبی تمیز نکنید مواد آرایشی همواره در زیر پوست خواهد ماند. یا اگر دچار بیماری‌ های ویروسی و در نتیجه عفونت شوید احتمال بروز این لکه‌ ها زیاد می‌ شود.

رفع لک و ضایعات پوستی در بابل

ژنتیک و توارث

متأسفانه باید این واقعیت را بپذیریم که برخی از بیماری‌ های پوستی ریشه ژنتیکی داشته و در نتیجه افرادی که ژن‌ های این بیماری‌ ها را در بدن خود دارند از یک سنی شاهد بروز لکه‌ های پوستی نیز خواهند بود. البته نباید فراموش کنیم که شرایط محیطی بر بیان این ژن‌ها تأثیر بسیار زیادی می‌ گذارند. برای مثال لکه‌ هایی همانند زگیل روی پوست یا لکه‌ های تیره و قرمز رنگ ناشی از بیماری فابری از جمله همین ضایعات ژنتیکی به حساب می‌ آیند.

عدم استفاده از ضد آفتاب

فراموش نکنید اشعه فرابنفش به شدت به پوست انسان آسیب وارد خواهد کرد و هر بار که به پوست می‌ تابد باعث خشکی پوست، آسیب دیدن آن و در نهایت بروز لکه‌ های پوستی و خال‌ های ریز می‌ گردد. بنابراین نباید بدون ضد آفتاب از خانه بیرون بروید.

نداشتن تغذیه مناسب

آیا می‌ دانید مواد غذایی که شما مصرف می‌ کنید بر روی سلامت و شادابی پوست شما تأثیر می‌ گذارد. برای مثال وقتی شما خوراکی‌ های حاوی قند را به وفور مصرف کنید شکر باعث پیری پوست و حتی باعث بروز لکه‌ های پوستی خواهد شد.

استفاده از برخی از دارو‌ ها

متأسفانه بروز ضایعات پوستی می‌ تواند ریشه در مصرف برخی از دارو‌ ها داشته باشد. به همین دلیل گفته می‌ شود اگر در مصرف برخی از دارو‌ ها شاهد بروز عوارض بودید مصرف آن‌ ها را متوقف کنید.

 از دیگر عوامل مؤثر در بروز لک و ضایعات پوستی باید به زخم و جراحت، تحریک پوست ناشی از استفاده از محصولات آرایشی بی‌ کیفیت، بیماری دیابت و اختلالات هورمونی اشاره کرد.

برای درمان لک و ضایعات پوستی چکار کنیم؟

برخی از ضایعات پوستی چندان حاد نیستند و با بعضی از روش‌ های خانگی درمان می‌ شوند. برای مثال اگر دچار آفتاب سوختگی شده‌ اید شما می‌ توانید برگ‌ های آلوئه ورا را تهیه کنید و از این ژل برای درمان لکه ها استفاده نمایید. حتی ژل‌ های آلوئه‌ ورا آماده در داروخانه‌ ها وجود دارد که تأثیر بسیار زیادی بر روی رفع لک و ضایعات پوستی خواهند داشت. بنابراین جهت درمان لکه‌ های پوستی باید ابتدا به چند نکته توجه کنید:

  • روند تشکیل لکه‌ های پوستی را بررسی کنید. آیا به تازگی در معرض نور خورشید قرار گرفته‌ اید بدون اینکه کرم ضد آفتاب استفاده کرده باشید؟
  • آیا به تازگی مجبور شده‌اید برای درمان برخی از بیماری‌ ها دارو‌ هایی را مصرف کنید و به محض شروع مصرف این لکه‌ ها رؤیت می‌ گردند.
  • شاید اخیراً برخی از محصولات مراقبت از پوست را استفاده کرده‌اید که به محض شروع مصرف شما شاهد بروز لک و ضایعات پوستی بوده‌ اید.
  • ممکن است لکه‌ ها ناشی از بروز آلرژی یا حساسیت باشند. برای مثال دست زدن به برخی از گیاهان و تماس دست با صورت می‌ تواند زمینه را برای بروز لکه‌ های ناشی از آلرژی فراهم کند.
  • خانم‌ های باردار در دوران حاملگی شاهد بروز لکه‌ های پوستی نیز خواهند بود که این موضوع به دلیل اختلالات هورمونی بوده و بعد از اتمام دوران بارداری این لکه‌ ها به صورت خود به خود برطرف می‌ شوند.
  • فراموش نکنید لکه‌ های پوستی می‌ توانند نشان دهنده شرایط درونی بدن شما باشند. برای مثال اگر مشاهده کردید که لکه‌ها پیشرونده هستند باید حتماً به متخصص مراجعه کنید و آزمایش خون را انجام دهید تا وضعیت برخی از فاکتور‌ ها همانند قند خون، چربی و فاکتور‌ های دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

کلینیک غزل در بابل

بهترین روش‌ های رفع لک و ضایعات پوستی

لک و ضایعات پوستی به دو روش کلی زیر قابل درمان هستند:

 درمان لک با روش‌ های پزشکی

ممکن است متخصص بعد از بررسی لکه‌ های پوستی به این نتیجه برسد که هیچ راهی جز درمان‌ های پزشکی برای برطرف کردن این عارضه‌ های پوستی وجود ندارد. در این زمان براساس نوع لکه‌ ها، شدت آن‌ ها و عوامل مؤثر در بروز لکه‌ های پوستی روش درمانی مناسب را اتخاذ خواهد کرد. قطعاً اگر لکه‌ ها ریشه در بیماری‌ های داخلی داشته باشند باید در کنار استفاده از محصولات درمان‌ کننده لکه‌ های پوستی دارو‌ هایی را مصرف کنید تا بیماری شما نیز کنترل شود. برای مثال ممکن است اختلالات هورمونی باعث بروز این مشکلات شده باشد. در نتیجه هم باید محصولات مراقبت از پوست را مصرف کنید و هم دارو‌ های هورمونی را در لیست درمان قرار دهید تا تعادل هورمون برقرار شود. در غیر این صورت اگر ریشه بروز لک و ضایعات پوستی برطرف نگردد تمام درمان هدر رفته و دوباره لکه‌ ها بروز می‌ کنند.

البته به جز دارو درمانی استفاده از روش‌هایی همانند لیزر درمانی، روغن تراپی و پاکسازی پوست به صورت تخصصی نیز تأثیر بسیار زیادی بر روی درمان لکه‌ های پوستی دارند.

درمان لکه‌ های پوستی به روش‌ های خانگی

اگر شما در دنیای مجازی کمی جستجو کنید روش‌ های متنوعی را برای درمان لکه‌ های پوستی به صورت خانگی مشاهده خواهید کرد. برای مثال استفاده از آبلیمو، چای سبز، آب گوجه، استفاده از ژل آلوئه‌ ورا و موارد دیگر تأثیر بسیار زیادی بر روی رفع لکه‌ های پوستی دارند. اما به هیچ عنوان نباید سر خود عمل کنید. همانگونه که گفتیم ممکن است این لکه‌ ها ریشه در بیماری‌ های داخلی بدن داشته باشند. بنابراین اگر مطمئن هستید لکه و ضایعات پوستی به دلیل آفتاب سوختگی نیست و یا اخیراً به دلیل تعویض محصولات مراقبت پوستی واکنش‌ های آلرژیک رخ نداده است، باید به سراغ متخصص بروید تا وضعیت پوستی شما بررسی شده و در صورت تأیید به سراغ روش‌ های خانگی بروید.

در پایان

همانگونه که در این مطلب گفته شد برای رفع لک و ضایعات پوستی نباید بی‌ گدار به آب بزنید. پوست لایه خارجی بدن است که سلامت و شادابی آن بر روی زیبایی شما تأثیر می‌ گذارد. بنابراین در صورتی که لکه‌ هایی را مشاهده کردید بدون نظر متخصص هیچ گونه درمانی انجام ندهید. متخصصین حرفه‌ ای ما در کلینیک غزل آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند. می‌ توانید با کلینیک تماس حاصل نمایید، در جلسات مشاوره ما شرکت کنید و هر سؤالی دارید مطرح نمایید. ما تا پایان درمان در کنار شما خواهیم بود تا پوستی شاداب و بدون لک داشته باشید.