عوارض کاشت مو

 در صورتی که شما متقاضی کاشت مو به صورت طبیعی هستید، باید اطلاعات کاملی در مورد این اقدام زیبایی داشته باشید. برای مثال آیا با عوارض کاشت مو آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید برای جلوگیری از عوارض پیوند مو باید چه اقداماتی انجام شود؟ پس حتماً در این مطلب با ما همراه باشید چرا که آگاهی شما کمک می‌کند بهترین نتیجه را از ایمپلنت موی طبیعی به دست بیاورید.

چرا عوارض کاشت مو اتفاق می‌افتد؟

پیوند موی طبیعی یکی از بهترین اقدامات زیبایی است که کمک می‌کند شما با کم پشتی و یا طاسی سر خداحافظی کنید. به لطف پیشرفت علم پزشکی، روش‌های مختلفی برای ایمپلنت مو ابداع شده است. به جز روش FUT که با جراحی همراه می‌باشد، سایر روش‌های کاشت مو به صورت نیمه تهاجمی و بدون جراحی انجام می‌شوند. اما به طور کلی در همه روش‌های کاشت موی طبیعی، شما شاهد عوارضی خواهید بود. علت بروز این عوارض چیست؟

  • در جریان برداشت و کاشت فولیکول پوست سر دستکاری می‌شود و همین دستکاری شدن باعث بروز عوارضی خواهد شد که عمدتاً به صورت التهاب و ورم نمایان می‌شوند. بنابراین اصلاً نگران عوارض طبیعی پیوند مو نباشید.
  • اما گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می‌دهد که می‌تواند نتیجه کاشت مو را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال بی‌دقتی متخصص و یا عدم توجه به نکات مراقبتی قبل و بعد از کاشت مو، شدت عوارض پیوند مو را بالا می‌برد.

بررسی عوارض حین کاشت مو

برخی از عارضه‌هایی که رخ می‌دهند، در جریان کاشت مو بروز می‌کنند که برای مثال به چند مورد اشاره می‌کنیم:

حساسیت به ماده بی‌حسی

متخصص باید از همان ابتدا که قصد دارد فولیکول‌ها را از بانک مو استخراج کند، بی‌حسی موضعی را برای شما تزریق نماید. اما برخی از افراد به این ماده بی‌حسی حساسیت نشان می‌دهند. اگر شما قبلاً به ماده بی‌حسی حساسیت داشته‌اید و یا واکنش‌های روانشناختی برای شما اتفاق افتاده است، باید حتماً متخصص را در جریان بگذارید تا قبل از پیوند مو، تستی برای شما انجام شود.

خونریزی در هنگام برداشت و کاشت فولیکول

همانگونه که گفتیم روش FUT با جراحی همراه است. متخصص باید یک نوار باریک از پوست سر در قسمت پشت سر را بردارد و سپس این نوار را در زیر میکروسکوپ قرار می‌دهد تا فولیکول‌ها را از آن جدا کند. اگر این برش به درستی انجام نشود، احتمال پارگی مویرگ‌ها و خونریزی خفیف وجود خواهد داشت. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که اگر چه این خونریزی خفیف است، ولی برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، می‌تواند خطرساز باشد. به همین دلیل متخصص از افرادی که ۴۰ سال به بالا هستند می‌خواهد حتماً قبل از انجام کاشت مو، نوار قلب تهیه کنند تا وضعیت سلامت قلب آن‌ها بررسی گردد.

بررسی عوارض بعد از کاشت مو

عمده عوارض کاشت مو، بعد از اتمام این اقدام زیبایی آغاز می‌شوند. معمولاً از روز دوم شما شاهد یکسری عوارض خواهید بود که در این قسمت از مطلب آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

درد در محل بانک مو و محل کاشت مو

از زمانی که اثر ماده بی‌حسی از بین می‌رود، درد آغاز خواهد شد. این عارضه کاملاً طبیعی است اما اگر آستانه تحمل شما پایین می‌باشد، تنها مجاز هستید از مسکن‌هایی استفاده کنید که متخصص تجویز نموده است. برخی از مسکن‌ها باعث رقیق شدن خون می‌شوند و اگر آن‌ها را مصرف کنید، احتمال خونریزی در بانک مو یا محل کاشت مو وجود دارد.

خارش پوست سر

یکی از بدترین و اذیت‌کننده‌ترین عارضه‌هایی که بعد از کاشت مو اتفاق می‌افتد، خارش در محل بانک مو و محل کاشت مو است. این اتفاق به دلیل دستکاری شدن بافت سر رخ خواهد داد. اما شما به هیچ عنوان نباید پوست سر را بخارانید. خارش باعث جابجایی فولیکول‌ها و از دست رفتن آن‌ها خواهد شد. این خارش ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد. در صورتی که بیش از اندازه اذیت می‌شوید، با متخصص صحبت کنید تا راهکاری را برای مهار خارش پوست سر به شما پیشنهاد کند.

کاشت مو در بابل

ورم در ناحیه کاشت مو و بانک مو

این عارضه نیز کاملاً طبیعی است. وقتی زخمی در پوست سر ایجاد می‌شود، سلول‌های دفاعی برای ترمیم، دست به کار خواهند شد. تجمع سلول‌ها در محل زخم و افزایش خونرسانی، باعث ورم می‌گردد. به همین دلیل متخصص از شما می‌خواهد حداقل یک هفته آب زیاد بنوشید و از مصرف غذا‌های سرخ کردنی و غذا‌های شور پرهیز کنید تا این ورم هر چه زودتر برطرف شود.

خونریزی

اگر چه این عارضه به ندرت رخ می‌دهد ولی اگر محل کاشت مو یا محل بانک مو تحت فشار زیاد قرار داشته باشد؛ اگر در هفته اول مواد غذایی رقیق‌کننده خون مصرف کنید و یا به سراغ دخانیات و یا الکل بروید، خطر خونریزی وجود دارد و این اتفاق با از دست رفتن فولیکول‌ها همراه خواهد بود.

تشکیل اسکار در محل زخم

افرادی که کاشت مو به روش FUT را انجام می‌دهند ممکن است شاهد تشکیل اسکار در محل زخم در بانک مو باشند. اگر متخصص به درستی بخیه‌ها را اجرا نکند و اگر شما به مراقبت‌های بعد از کاشت مو توجه نداشته باشید، ممکن است جای زخم، اسکار تشکیل شود. این موضوع برای آقایان اذیت‌کننده است چون به هر حال اسکار از پشت سر آن‌ها مشخص خواهد بود ولی برای خانم‌ها که موی بلندی دارند چنین مشکلی اصلاً جای نگرانی ندارد.

عفونت

بدترین اتفاقی که ممکن است بعد از کاشت مو رخ بدهد، عفونت است چون باعث از دست رفتن فولیکول‌ها خواهد شد. به همین دلیل متخصص از شما می‌خواهد که دو هفته اول به دقت به نکات بهداشتی توجه داشته باشید؛ به هیچ عنوان از خانه خارج نشوید و بعد از دو هفته حتماً با کلاه مخصوص کاشت مو از خانه بیرون بروید تا گرد و غبار و آلاینده‌ها بر روی محل زخم ننشیند. اگر مشاهده کردید که التهاب و ورم رونده افزایشی دارد، به متخصص اطلاع دهید چون این دو عارضه می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد. هر چه زودتر عفونت را مهار کنید، شانس سالم ماندن فولیکول‌ها بیشتر خواهد بود.

ریزش مو

بعضی از افراد تصور می‌کنند که ریزش مو بعد از پیوند مو یک اتفاق بسیار ناگوار است که نشان می‌دهد نتیجه کاشت مو از دست رفته است. اما کاملاً برعکس می‌باشد. یک ماه بعد از اینکه پیوند مو را انجام دادید ریزش مو شروع شده و تا ۴ ماه ادامه پیدا می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که کاشت مو با موفقیت انجام شده است چون تار مو‌های کاشته شده در حال ریزش هستند تا مو‌های جدید رشد کنند. پس اگر بعد از یک ماه شاهد ریزش مو نبودید، باید بگوییم که متأسفانه پیوند مو شکست خورده است.

چگونه از عوارض کاشت مو جلوگیری کنیم؟

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید، برخی از عوارض کاملاً طبیعی هستند و بعد از یک تا دو هفته به طور کامل برطرف می‌شوند. اما برای اینکه شدت عوارض طبیعی کاهش یابد و یا اینکه از بروز اتفاقات ناخواسته جلوگیری گردد، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • مهارت متخصص تأثیر بسیار زیادی بر روی شدت عوارض پیوند مو دارد. پس فقط پزشکانی را انتخاب کنید که سابقه درخشان در زمینه کاشت مو دارند.
  • حتماً خدمات کلینیک مورد نظر را بررسی نمایید. آیا از تجهیزات پیشرفته برای کاشت مو استفاده می‌شود؟ آیا پیوند مو در محیط کاملاً استریل انجام خواهد شد؟
  • به تمام نکات مراقبتی قبل و بعد از پیوند که توسط متخصص توصیه می‌شود توجه داشته باشید. حتی ساده‌ترین نکته نیز باید با دقت اجرا شود. در غیر این صورت ممکن است عواقب جدی را به همراه داشته باشد.

در پایان

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید، مهارت متخصص تأثیر بسیار زیادی بر روی عوارض پیوند مو دارد. بهترین راهکار، مراجعه به کلینیک‌های حرفه‌ای و متخصصان معتبر است.  به کلینیک غزل مراجعه کنید و از متخصصان ما بخواهید نمونه کار‌های قبلی خود در زمینه ایمپلنت مو را به شما نشان دهند. با کلینیک تماس حاصل نمایید، پزشکان حرفه‌ای ما ابتدا جلسه مشاوره برای شما برگزار می‌کنند تا به سؤالات شما پاسخ داده شود. سپس در صورتی که کاندید مناسبی بودید، در تاریخی که در نظر دارید، کاشت مو برای شما به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *