ریزش مو سکه ای

گاهی اوقات افراد بر روی سر خود علائمی از ریزش مو به صورت دایره‌ای شکل و به اندازه یک سکه را مشاهده می‌کنند. حتی ممکن است آقایان در ناحیه ریش، دچار چنین مشکلی گردند. این دسته از افراد به ریزش مو سکه ‌ای یا آلوپسی مبتلا شده‌اند. اما آیا این بیماری واگیردار است؟ چرا دچار ریزش مو سکه‌ای می‌شویم؟ آیا می‌توانیم از ابتلا به این بیماری پیشگیری نماییم؟ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا صفر
تا صد ریزش مو سکه ای را در اختیار شما قرار دهیم.

منظور از ریزش مو سکه ‌ای چیست؟

ریزش مو سکه ‌ای که تحت عنوان آلوکسی آره آتا نیز شناخته می‌شود، یک بیماری خود ایمنی است که به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو اتفاق می‌افتد. متاسفانه عمدتا جوانان درگیر این بیماری می‌شوند. ریزش مو در بیماری آلوپسی به صورت دایره‌ای شکل و یا سکه‌ای اتفاق می‌افتد به گونه‌ای که یک بخش گرد شکل بر موی سر و یا در ناحیه ریش، کاملاً خالی از مو می‌گردد و پوست بدن پیدا می‌شود.

چرا دچار ریزش مو سکه‌ ای می ‌شویم؟

همانگونه که در ابتدای مطلب توضیح دادیم، ریزش مو سکه ‌ای یا آلوپسی یک بیماری خود ایمنی است. در واقع نقصی که در سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد، منجر به این بیماری می‌شود. در چنین شرایطی سلول‌های ایمنی بدن نمی‌توانند تفاوتی بین سلول‌های خودی با عوامل بیگانه قائل شوند و در نتیجه به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند. پس این بیماری اصلا واگیردار نیست. البته خبر خوش اینکه در اغلب موارد حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو منجر به از بین رفتن کامل فولیکول‌ها نمی‌شود بلکه به صورت موقت موها به شکل گرد می‌ریزند و بعد از مدتی دوباره رشد خود را آغاز می‌کنند. به همین دلیل است که ریزش مو سکه‌ای به عنوان یک بیماری دائمی شناخته نمی‌شود بلکه درمان دارد و می‌توان دوباره شاهد رشد مجدد موها در قسمت ریزش مو باشیم.

علائم و نشانه ‌های ریزش مو سکه ‌ای

در صورتی که نشانه‌های زیر را در بدن خود مشاهده کردید، سریعاً به متخصص پوست مو مراجعه کنید چون این علائم اخطاری برای ابتلا به آلوپسی هستند:

 • آیا ریزش مو به صورت دایره‌ای شکل و یا بیضی شکل در حال رخ دادن است؟
 • به وضعیت ناخن‌های خود دقت کنید. آیا ناخن‌ها خیلی سفت و یا خیلی نرم شده‌اند؟
 • آیا در محلی که ریزش مو اتفاق افتاده، دوباره شاهد رشد مجدد موها هستید؟
 • دقت کنید این ریزش مو دایره‌ای شکل در چه فصل رخ داده است؟ چون آلوپسی عمدتاً در ماه سرد سال بروز می‌کند.

معرفی روش ‌های درمان ریزش مو سکه ‌ای

به محض اینکه علائم ریزش مو سکه ای را در صورت و یا در سر خود مشاهده کردید، به افراد متخصص مراجعه کنید تا درمان برای شما آغاز گردد. خوشبختانه روش‌های درمانی متنوعی برای این منظور وجود دارد که متخصصان براساس شرایط فرد، روش مناسبی را انتخاب می‌کنند. مهم‌ترین روش‌های درمان ریزش مو سکه ای عبارتند از:

استفاده از داروهای حاوی کورتون

برخی از آمپول‌ها همانند هیدروکورتیزون، برای درمان ریزش مو سکه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این آمپول‌ها باعث کاهش التهاب فولیکول‌های مو در ناحیه ریزش و کمک به تحریک مجدد موها می‌شود. البته مهم‌ترین عیب استفاده از داروهای کورتون‌دار، تاثیری است که بر روی کلیه‌ها می‌گذارند. به همین دلیل اغلب افراد برای این روش درمانی، مقاومت می‌کنند. ولی به هر حال باید سیستم ایمنی بدن مهار گردد تا بتوان ریزش مو سکه‌ ای را درمان کرد. وگرنه سایر روش‌های درمانی جواب نخواهند داد.

کلینیک غزل در بابل

مزوتراپی

یکی از روش‌های بسیار عالی که به رشد مجدد موها در ناحیه ریزش مو سکه ای کمک می‌کند، مزوتراپی نام دارد. در این روش متخصص یک محلول تقویتی را به پوست سر یا صورت که دچار ریزش مو آلوپسی شده است تزریق می‌کند. محلول تقویتی شامل انواع پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه؛ ویتامین‌ها؛ مواد معدنی و همچنین کمی ماده بی‌حسی است. تمامی این مواد برای رشد فولیکول‌ها مورد نیاز هستند.

پی آر پی مو

پی آر پی، پلاسمای غنی از پلاکت‌های خون است. در روش پی آر پی مو متخصص یک نمونه خون از بدن فرد تهیه کرده و آن را سانتریفیوژ می‌کند تا پلاسمای غنی از پلاکت به دست بیاید. این پلاسما، سرشار از سلول‌های بنیادی است. بنابراین وقتی به محل ریزش مو سکه ای تزریق می‌گردد، باعث ترمیم فولیکول‌ها و افزایش رشد مجدد آن‌ها می‌شود.

چگونه از ابتلا به ریزش مو سکه‌ ای جلوگیری کنیم؟

همانگونه که متوجه شدید عاملی که باعث ریزش مو آلوپسی می‌شود، سیستم ایمنی بدن است. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

 • حتماً از مواد غذایی و مکمل‌های حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید چون این ترکیبات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از اختلال در عملکرد سلول‌های ایمنی می‌شود.
 • از طرف دیگر مکمل‌هایی را مصرف نمایید که میزان رادیکال‌های آزاد در سطح پوست صورت و سر را کاهش می‌دهند. رادیکال‌ها باعث آسیب به فولیکول‌ها و ریزش آن‌ها خواهند شد.
 • استفاده از مکمل‌ها و مواد غذایی حاوی انواع ویتامین‌های B نیز تاثیر بسیار چشمگیری بر تقویت فولیکول‌ها و جلوگیری از ابتلا به ریزش مو سکه ‌ای دارد. به خصوص اینکه بیوتین باعث بهبود رشد موهای جدید می‌شود.
 • آیا می‌دانید کمبود ویتامین D باعث بروز التهاب ناگهانی در پوست، اختلالات هورمونی و اختلالات سیستم ایمنی بدن می‌شود؟ پس حتماً مواد غذایی حاوی ویتامین  D را در دستور غذایی خود قرار دهید.
 • استرس و اضطراب تاثیر چشمگیری بر عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند. اگر دچار مشکلات روحی شده‌اید، سریعا به متخصص مراجعه کنید.

نکات مهم در هنگام ابتلا به ریزش مو سکه ای

در صورتی که درگیر آلوپسی شده‌اید توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • به هیچ عنوان در معرض نور خورشید قرار نگیرید. پس حتماً از کلاه استفاده کنید و یا اگر ریزش مو سکه ‌ای در صورت شما وجود دارد، حتماً کرم ضد آفتاب بر روی ناحیه ریزش مو بزنید تا آفتاب به پوست صورت برخورد نکند.
 • همچنین فراموش نکنید که سرمای هوا باعث تحریک توسعه ریزش مو سکه ای می‌شود. پس به هیچ عنوان در معرض هوای سرد قرار نگیرید.
 • داروهای توصیه شده توسط متخصص را به طور کامل مصرف کنید و سرخود داروها را قطع نکنید.
 • به هیچ عنوان محلی که درگیر آلوپسی است را دستکاری نکنید. حتی اگر احساس خارش، سوزش و یا درد داشتید بهتر است از دستکاری پوست سر یا صورت خود پرهیز کرده و در اولین فرصت به متخصص اطلاع دهید.
 • سرخود به سراغ درمان‌های خانگی نروید. در این مورد از پزشک خود سوال بپرسید.

در پایان

خوشبختانه ریزش مو سکه ‌ای درمان دارد ولی باید تحت نظر پزشک حرفه‌ای انجام شود تا این درمان به نتیجه برسد. خبر خوش به هم‌وطنان ساکن در بابل اینکه کلینیک غزل سال‌های زیادی است در زمینه درمان ریزش مو سکه ‌ای فعالیت دارد. ما با تجهیزات پیشرفته این بیماری را برای شما درمان می‌کنیم. پس اگر درگیر آلوپسی شده‌اید، همین اکنون با کلینیک غزل تماس بگیرید تا وقت مشاوره برای شما تنظیم گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *